sklep z żywnością ekologiczną

Co to jest żywność ekologiczna?

Są to produkty spożywcze wytwarzane tradycyjnymi metodami, bez użycia sztucznych nawozów i pestycydów. Ideą takiej produkcji jest nieobciążanie naturalnego środowiska oraz propagowanie żywności wytwarzanej w zdrowy sposób. Taka żywność musi posiadać odpowiedni certyfikat, który jest gwarancją jej autentyczności i jakości. Najpopularniejszym miejscem, w którym można ją nabyć, jest sklep z żywnością ekologiczną.

Na co zwrócić uwagę?

Żywność ekologiczna powinna posiadać certyfikat i to on jest prawidłowym obiektem zainteresowania kupującego. Często firmy używają słowa „bio” lub „eko” w nazwie produktu, żeby oszukać konsumenta i stworzyć skojarzenie ze „zdrową żywnością”. Należy pamiętać, że taka adnotacja na opakowaniu nie niesie ze sobą żadnego realnego znaczenia ani informacji – liczy się certyfikat. Europejski znak żywności ekologicznej to charakterystyczny zielony listek.

sklep z żywnością ekologiczną

Dlaczego żywność ekologiczna jest lepsza?

Istnieje przynajmniej kilka ważnych powodów, dla których warto wybrać sklep z żywnością ekologiczną. Po pierwsze, certyfikat to gwarancja jakości – producenci są regularnie kontrolowani. Po drugie, wybór takiej żywności pozwala znacznie przyczynić się do ochrony naturalnego środowiska oraz dobrostanu zwierząt – na przykład chów ekologiczny drobiu wyklucza chów klatkowy, który ciągle niestety jest najpopularniejszym w Polsce. To od konsumentów zależy, czy uda się zmienić ten smutny stan rzeczy. Prawdziwy certyfikat gwarantuje, że trzymany w ręce produkt składa się przynajmniej w 95% z ekologicznie wytworzonych składników. Wreszcie zawartość składników odżywczych jest o wiele większa niż w konwencjonalnych produktach.

Myśleć szerzej

Produkty konwencjonalne mogą wydawać się tańsze i przez to lepsze. Niestety, rzeczywisty koszt ich wytworzenia jest ogromny nie tylko w sensie finansowym, ale też w ujęciu strat, jakie ponosi środowisko gdy masowo hoduje się zwierzęta i uprawia sztucznie nawożone rośliny. Świadomość ekologiczna jest niezwykle istotna dlatego warto wybrać sklep z żywnością ekologiczną choćby po to, by robić tam część codziennych zakupów. Na dłuższą metę nieco wyższe ceny zwrócą się nie tylko finansowo (lepsza jakość oznacza mniejsze zużycie) ale i w zdrowiu oraz samopoczuciu, czego z kolei w ogóle nie da się wycenić.

Dodaj komentarz