Pieniądze w związku

Pieniądze w związku

Sprawy związane z finansami to jeden z najbardziej konfliktowych elementów w związkach. Przez pieniądze, zarówno ich brak, jak i nadmiar, psują się relacje, a nawet rozpadają rodziny. Dlatego warto mądrze podchodzić do tematu pieniędzy.

Przed ślubem

Coraz więcej osób jeszcze przed ślubem decyduje się na wspólne mieszkanie, a to rodzi konieczność ustalenia zasad co do dzielenia wydatków. Niezależnie od tego czy podzielicie rachunki na pół, czy proporcjonalnie według swoich zarobków, bądź też jedna strona zdecyduje się pokrywać koszty, dobrze jest to wszystko ustalić na początku. Mądrze jest też ustalić limit wydatków, aby nie mieć wzajemnie do siebie pretensji o zbędne zakupy czy zachcianki. Niektóry decydują się też na zakup wspólnej nieruchomości. W takiej sytuacji trzeba zadbać, by obie osoby figurowały w dokumentach jako właściciele nieruchomości. Dobrze jest też omówić, najlepiej z udziałem prawnika, rozwiązania w razie rozstania.

Po ślubie

Domyślnie małżonkowie mają wspólność majątkową. Jednak niektórzy preferują system rozdzielności majątkowej. Można to zrobić nieformalnie lub z pomocą intercyzy. Intercyzę można podpisać zarówno przed ślubem, jak i już po zawarciu małżeństwa. Prawnik gdynia doradzi najlepsze opcje i przestawi korzyści oraz zalety umowy małżeńskiej. Aby pieniądze nie były przyczyną konfliktów, małżonkowie powinni wspólnie ustalać priorytety w zakresie wydatków, omawiać sprawy finansowe i brać pod uwagę oszczędzanie na wspólne wyjazdy, na dzieci, na nieprzewidziane wydatki, a nawet na starość. Małżonkowie wspólnie powinni też decydować o udzielaniu pomocy finansowej, gdy poprosi o nią ktoś z rodziny lub przyjaciół.

Aby pieniądze nie zakłócały harmonii w związku należy podejmować takie tematy, a w razie problemów korzystać z pomocy niezależnych specjalistów, np. prawników. Im więcej scenariuszy wydarzeń weźmiemy pod uwagę, tym mniej nas będzie mogło zaskoczyć generując kłótnie i nieporozumienia. Dzięki temu nawet w przypadku rozstania będzie nam łatwiej opanować sytuację i emocje.